Léto je tady a u mě to většinou znamená čas na spoustu věcí.
Na výlety. Dodělávání restů. Zkoušení nových receptů.
Anebo náhodná společenská setkání, kde je pečení nějakého moučníku vyžadovanou tradicí.
Mám pro vás netradiční nejen knižní inspiraci na léto.
Pohodlně se usaďte, nezapomeňte si dělat poznámky a něco dobrého ke článku přikusovat.
P.S. Název inspiroval obrat Lu Wild v tomto článku. Spojení "žrádelníková" a "nepopulární masožrout" mi přijdou dokonale vystihující problematiku dnešního kulinářského světa a jeho nadšenců. Takže pokud o tyto pojmy obohatíte nejen váš slovník, věřím, že to potěší srdíčko mé i Lucčino, a stanete se součástí jazykové revoluce, říkejme tomu třeba Národní obrození 2.0 :DDD
P.S.S Ve zkratce - jsou to super obraty, nevymyslela jsem je já, tímto to dávám na vědomí ;)
Pojďme začít tradičně. Obvykle vám na začátek doporučím knihu. Teda tři. Hned tuto zvyklost poruším a doporučím vám knihy hned čtyři. Čtyři kuchařky, podle kterých uvaří každý.
Kuchařky? Ty ses zbláznila. Vždyť ty nedákžeš dodržet ani jednoduchý pracovní postup při vaření pudinku, aby ses neodklonila od předlohyy přidáním alespoň kakaa, skoříce nebo jiné náhodné suroviny, co ti připadá adekvátní, komentují, ti, co mě znají toto troufalé prohlášení.
Ano, je pravdou, že já a recepty moc společně nefungujeme, kuchařka je pro mě dárek ryze zbytečný. Stejně jako ulkádání receptů do galerie v mobilu. Screenshoty, stejně jako kuchařky ode mě putují velmi rychle dále, neboť často leží někde zapomenuté, zaprášené, nepoužité, nikdy se podle nich nic neuvaří, aspoň tedy ne v mé režii. (Ano, prosím zapněte svou představivost a stejně jak někde pohodíte kuchařku, představte si pohozený nevytisknutý čistě virtuálně existující screenshot receptu a všechnyvýše uvedené dehonestující procedury, díky kterým onen recept na obárzku nikdy nenaplní svůj osud. Pokud za něj aspoň tu slzu uroníte, bude vám vděčný, že aspoň někdo s ním soucíítí a nepíše o něm tak chladnokrevně. Stejně tak zmíněné kuchařky).
Proč tedy já, taková naprosto nepovolaná osoba jsem se rozhodla poučovat ostatní článkem o kuchařkách a o vaření, když takto veřejně házím špínu na pouhou existenci pomocníků v kuchyni?
Jen tak. Na internetu to přece dělá každý :P
Dělám si srandu. Ráda bych vás přenesla do mého dětství, kde dětské kuchařky byl mým manifestem toho, že jsem "velká holka" a zvládnu uvařit/upéct i něco SAMA!!!! (představte si slovo sama pronesené s umanutým důrazem dítěte, které chce doázat rodičům svoji nezávislost, samostatnost a očekává pořádné vychvalování jeho výsledného počinu až do nebes a ještě výš ;))
To jsem se ještě držela receptů, neboť jsem tím ukazovala, že opravdu zvládám to, čemu se dnes vzletně říká čtenářská gramonost. (Ale když jsem zjistila, že něco potřebného v domácnosti chybí, přišla jsem za mamkou, co s tím mám dělat, když je obchod zavřený a surovina nemůže být koupí získána. Co teď? Když už jsem žloutky smíchala s cukrem, vyšlehala sníh.... CO TEĎ?!!!!
Dej tam třeba ... To je skoro podobné.
Ano, slyšíte správně, takové se mi dostalo odpovědi. Ale to je přece proti receptu! Na druhou stranu tato rada neohrozí to, že jsem "velká holka" a upeču to "SAMA!!!", prý z toho vyleze verze stejná jako podle receptu a kdo jsem já, abych tato slova dospělého zpochybňovala, že....
(Tady si uděláme dramtickou pauzu a zamyslíme se nad tím, kdo mi těmito radami "vsugeroval" odkloňovat se od receptu. Pořád mé líné já odmítá uznat, že daleko snažší by bylo senjedřív podívat an všechny ingrendience, skočit do obchodu a pak až péct :DDDDD)
Konec dramatické pauzy.
Jdeme dál ;)
Čas tedy vám představit bible mého dětství a s nimi i kritikcé zhodnocení z pohledu dnešní "zatrpklé osoby, co zanevřela na moudrosti psané v kuchařských knihách" (ano, zdramatizujeme to, protože to je novodobý hřích nepostupovat podle toho jak onen světaznalý kuchař v knize káže... v Masterchefovi by ti za to vyhubovali...jejejej...)
Historické kousky z mé knihovny
Draci v hrnci
Autorky: Kamila Teslíková, Jana Strýčková
Vydavatel: Česká televize (Edice ČT), 2014-2017
Kde sehnat? https://www.databazeknih.cz/knihy/draci-v-hrnci-slavi-vanoce-308057
Draci v hrnci, Draci v hrnci chrlí nové nápady, Draci v hrnci slaví Vánoce, Draci v hrnci - Co jedly princezny...to jsou všechny tituly v této edici inspirované skvělým stejnojmenným vařícím pořadem pro děti (neodustím si malý spoiler a házím odkaz na oline díly zde). Starší z vás si možná vzpomenou na pořád pro dospělé, který Česka televize kdysi (hooodně) dávno vysílala a to na Pod pokličkou.
Pro ty, kteří formát ani jednoho z pořádů neznají, krátce jej představím. Každý díl bývá tématicky zaměřen na danou surovinu, jídlo a jeho varianty, surovinu nebo třeba svátek (jako jsou Vánoce) a jeho pokrmy. Kromě receptů se v daném díle dozvíte i spoustu zajímavostí, statistik, variací a celý nenásilný proces provází vtipná animace, krátké reportáže nebo třeba příběh či báje s obrazovou dokumentací. Celkově je to formát, který zaujme, nenudí a udrží pozornost i netrpělivého diváka, co rád překlikává kanály.
Ve stejném duchu jsou jsou laděné i jednotlivé recepty/kapitoly níže uvedených knížek. Kapitola začíná samotným receptem a popisem pracovního postupu, pak následují zajímavosti formou bublin, kde se dohadují drak Adam a dračice Eva, následně pak slepičí zpravodajka vás uvede do globálního kontextu souvisejícího s receptem (třeba, co mají na Štedrovečerní tabuli obyvatelé zbytku světa, odkudp ochází daná potravina a její další využití...) a celou kapitolu zakončuje příběh/pohádka/báje. Nechybí bohaté a často velmi úsměvné ilustrace. Knížka tedy může sloužit nejen jako sbírka receptů, ale zaroveň i encyklopedie a pohádky na dobrou něco k tomu.
Draci v hrnci - co jedly princezny
Draci v hrnci slaví Vánoce
Další tipy, triky a MUST watch pořady.... radí zkušená blogerka
Příznám se, že doby, kdy jsem nadšeně sledovala Masterchefa, Prima vařečku! anebo Tescoma s chutí (či jak se to jmenovalo), jsou už dávno pryč. Televizi prakticky nesleduji (ani jiné streamovací platformy), takže bez doporučení málokdy narazím na něco, co v televizi/na streamovací platformě vysílano je/bylo.
Jeden z perfektních tipů, co uspokojí hlavně zvědavé duše, které zajímá, jak se co vyrábí/uchovává/spotřebovává, určtiě zaujme Boží dar aneb příběh českých potravin. Jednotlivé díly mají cca 20 minut, zpravidla jsou bohaté na různé informace, ať už z historie výroby potravin, jejich původu a sem tam i tipů, co všechno z nich lze uvařit. Aktuálně je už natočených 7 řad (každá má do 10 dílů), takže vám toto vydrží na horké letní večery jako nenáročná podívaná ;)
Druhým z tipů, předchůdce aktuálně populárních Buchet po ránu s Terezou Bebarovou a Josefem Maršálkem, je pořad Pečení na neděli, kterým provází Petra Burianová, vítězka Peče celá země. Toto je pořad o poznání delší (37 minut), recepty nabitější. Zároveň k tomu poznáváte kouty naší země, tradice a celkově je to velmi mile zpracovaný formát. Takže doporučuji všemi deseti ;) (A pokud na pořady moc nejste, tak aspoň ten instáč stojí za to @bududub)
P.S.S.S. Bohužel nemám žádnou spolupráci s Českou televizí, i když podle tipů z tohoto článku, by se mohlo zdát, že jsem jejichskalním fanouškem a propagátorem xD Na svoji obranu mohu říct jen to, že tyto kuchařské počiny jsou mi často sympatičtější než to, co předvádí jiné stanice. Ale pokud by náhodou někdo z České televize tento článek četla a chtěl sponzovat tento blog, nebráním se čemukoliv s tématem Déček (to je náš pracovní název pro ovečky na Déčku - kdo neviděl večerní počítání oveček, byl ochuzen o kvalitní kulturní zážitek :P). Protože jestli se někdy dostanu k tomu pletení, polštářek/plyšák Dečky je jasnou volbou ;)
Pro víc inspirace dále v rubrice:
Já podle kuchařských knih také moc nevařím. Vlastně vařím jenom to, u čeho znám postup nazpaměť a málokdy se od něj odkloňuju. Protože gulášovka má být prostě gulášovka a řízek má být prostě řízek. Když jsem do karbanátků přidala tymián, byly divné. Ale třeba hodně experimentuju s krupicovou kaší. Zjistila jsem, že je daleko zajímavější, když na ní kromě kakaa člověk nasype třeba drcené ořechy, kokos, rozinky a jiné sušené plody, ale třeba i čerstvé. Kompotované švestky jsou tam také dobré. A můžu si to nakombinovat podle nálady. Ale vlastně bych mohla zkusit udělat něco, co jsem ještě nezkoušela.
OdpovědětVymazatKrupicová kaše nepatří mezi mé blíbence, ale variace, co navrhuješ zní velice lákavě :D obzvlášť kokos v kombinaci se sušených ovocem!
VymazatKdyž já si vzpomenu na své kulinářské začátky, tak jsem takto začala vymýšlet variace na těstoviné saláty aneb, co přidat k těstovinám, aby z toho byl salát, pak jsem začala vymýšlet pomazánky, až jsem postupně přešla na teplou kuchyni :) Takže experimentování je podle mě základ stejně jako zkoušení různých kombinací :D
Já podle knih taky moc nevařím, ALE... vlastně k nim pomalu začínám mít i sklon, protože mě nebaví si recepty pořád někde ukládat a pak je hledat. Momentálně mám doma třeba knížku na pečení s kváskem a podle té jedu hodně :D. Každopádně si většinou taky vše upravuji podle sebe anebo si vymyslím něco vlastního :D.
OdpovědětVymazatJinak super tipy, skvělé zpracování pro děti :).
Přiznám se, že čím jsem starší kvásek mě taky láká čím dál víc. Párkrát jsem pěkla kvákový chleba, ale nikdy jsem si kvásek nepěstovala...v tomhle by ta knížka určitě pomohla :D
VymazatBarbie kuchařku mám z dětství taky a dodnes miluji recept na kuřecí na grilu s arašídovou omáčkou :D
OdpovědětVymazatSmile Thess
Ty jsou výborné! Teď jsem na ně dostlal chuť je, co čtu tvůj komentář! Inu čas si osvěžit recept!
VymazatTeď se trochu hambím, ale neznám jedinou z těchto dětských kuchařek :D Doma jsem měla jiné kuchařky pro děti. Taky bych je možná ještě vyhrabala :D
OdpovědětVymazatWantBeFitM
Kuchařek pro děti je! Věřím, že ty tvé by mi rozšířily obzory, sama jich moc neznám :DD
VymazatTy jo, na kuchařku z dětství si nevzpomínám, ale pamatuji, že jsem se ségrou dostaly malou sadu talířků a hrníčků, tak jsme vařily v nich. Vzpomínám si na knížky o koních, kde byly recepty pro koně na různé dorty apod. :D párkrát jsem ho i zkusila. Bavilo mě péct s tetou a babičkou. Teď už babička nepeče, tak peču já. Dostala jsem se k pečení asi až ve 20 letech a dost mě to baví :). Škoda, že vařit moc neumím :D Pod pokličkou pro mě byly nejzábavnější ty animace :DD
OdpovědětVymazatLepší pozdě než nikdy :D A je fajn získat zase nový koníček :D
VymazatTak ale ta Barbie kuchařka je naprosto kouzelná! :D
OdpovědětVymazatJá ráda kouzlím z toho, co mám v kuchyni a jídla si ladím podle chutí svých a přítelových. Ale občas se jdu inspirovat třeba na Pinterest - stačí mi vidět vyfocené jídlo a hned mi to vnukne nápad na něco, co můžu ukuchtit. :)🪶
Musím souhlasit, s tou knížkou se ani teď nemůžu rozloučit, protože nostalgie xD
VymazatJe super, že využíváš to, co máš, nebo vymýšlíš recepty podle toho, co vidíš, mám to podobně :D
Barbie kuchařka zní fajn. Mě tohle v dětství vůbec nelákalo, ani mě nenapadlo, že pečení a vaření je vůbec možné dělat v dětství :D A nakonec jsem dostala (asi zdědila po sestřenici) nějakou starou kuchařku, která byl velmi útlá a obsahovala jen asi 10 receptů, a všcehny byly nějaké sladkosti, nicména na fotkách tam byly právě děti, jak pečou. To mě úplně šokovalo, nedokázala jsem si to vysvětlit :D Prostě jak je možné, že děti pečou! :D
OdpovědětVymazatPřiznám se, že když jsem byla malá přišlo mi, že moje mamka je asi jediná, která mě nechává s ní péct, teď mi to přijde ale už jako docela běžné, což je fajn :D (aneb, co se v mládí naučíš, v dospělosti jako když najdeš :P) A zdězděné knížky jsou poklad! Já vštšinou dědila oblečení...
VymazatKomentář asi zase spadl do spamu :(
OdpovědětVymazatMrknu na to :D
VymazatDostala jsem z článku hlad. Receptíky pro kuchtíky také mám, ale nikdy jsem nic z toho nevytvořila :D Musim přiznat, že v dětství jsem vařila a pekla mnohem více než teď. Jsi prostě mistr kakaa :DD
OdpovědětVymazatBudu tento titul nosit s hrdostí! Já se přiznám, že teď naopak peču čím dál častěji, protože jsem líná skočit do obchodu xD
Vymazat