10 července 2025

honosné SLAVNOSTI a VELEDARY aneb DIY pod čarou ;)

 ...ANEB JAK VYTVOŘIT PIŇATU JAKÉHOKOLIV TVARU Z ODPADNÍCH MATERIÁLŮ.

Aneb typický Tvořilčin článek s jedním moc hezkým projektem.

Nejen na dětské oslavy.

Here we go.

 

Pojďme člnáek směle začít citací vypůjčenou z Wikipedie: "Piñata je uzavřená nádoba buď keramická nebo papírová, obalená staniolem, také pestrobarevným papírem a různými třásněmi a rohy, jež dávají nádobě tvar připomínající hvězdici, resp. ježka. (Ovšem existují i jiné tvary, např. různá zvířata.) Visí na dlouhém provazu, za který se popotahuje tak, aby se neustále pohybovala. Na různých oslavách pak děti se zavázanýma očima do piñat tlučou dlouhými tyčemi, aby jim z nich po rozbití vypadly různé sladkosti nebo hračky.

Užívá se zejména v kultuře Mexika, USA a vůbec Latinské Ameriky. V Mexiku je piñata jedním z tradičních vánočních symbolů, zároveň je úzce spojena s křesťanským náboženstvím. Zdejší piñaty mají obvykle sedm „rohů“, které představují sedm smrtelných hříchů, tedy pýchu, lakotu, závist, hněv, smilstvo, nestřídmost a lenost. Dřevěná tyč, která slouží k rozbití piñaty, představuje ctnost a zavázané oči pak slepou víru.

Původně tam tato tradice však byla přenesena ze Španělská, kam během středověku možná doputovala – ve změněné podobě – až z Číny. Ve středověké jižní Evropě se rozbíjení piñat praktikovalo během oslav půstu."

Piňatu jsem vídávala ve filmech, sem tam pak v obchodě v narozeninové sekci a když jsem tento článek připravovala s tím, že vás s touto záležitostí seznámím, zjistila jsem, že se jedná o tradici vánoční xD Inu je krásné, že i já se během psaní dozvím něco nového xD (a je pravda, že až tento článek mě donutil si to vygooglit a jsem za to docela ráda)

Kdysi jsme se ségrou přemýšlely nad nějakým epesním dárkem pro její kamarádku na oslavu a po vzoru moderních postupů, domněnek o poměrech v rodině, jsem u soudila, že piňata by mohla být super nápad, jak ségra na oslavě s dárkem zazáří a všudypřítomné holky by mlácení a následné vypadávání bonbónů z piňaty mohlo nadchnout. A mělo to tehdy úspěch!. Jedinou nedokonalostí bylo naše spontaánní vyrobení piňaty.

Tehdy jsme zkoušely klasickou techniku - nafoukni balonek, natrhej si noviny a s pomocí Herkulesu jimi oblepuj balonek tak dlouho, až to bude držet požadovaný tvar. Bohužel jsme zjistily, že tento základní model má poměrně malou nosnost a co bylo horší, trhá se až příliš snadno, že při prvním bouchnutí se utrhne ze závěsu.

Teď po x letech později, jsem se rozhodla tento nápad oživit, provést znovu a lépe a tentokrát překvapit ségru piňatou s motivem jejího oblíbeného anime.

A tentokrát jsem se rozhodla piňatu sešívat (neb keramiku na koleni jen tak uplácat je v mých podmínkách malinko obšírné a staniol či plastové materiály obecně nerada při výrobě používám… navíc technologicky netuším, jak bych to dělala xD). Takže šití bylo namístě. Hlavní použitý materiál –  papírové výplně z krabic a papír od pugétů. Ano, přesně ten papír, v kterém bývá zabalená kytice.  Ten jsem přeložila na požadovaný rozměr a slepila lepidlem tam, že vznikla dvojvrstva tohoto papíru, aby byl pevnější….výplň z krabic/balíků má přece jen nepatrně vyšší gramáž a pevnost.

Vaším cílem při výrobě piňaty je totiž zkombinovat dvě vlastnosti – pevnost papíru (kvůli nosnosti obsahu piňaty a  zavěšení) a jeho trhatelnost (aneb aby se papír při samotném mlácení do piňaty roztrhl a mohl z něj obsah vypadávat)

Teď si vypomůžu obrázkovou přílohou a zkusím vám svůj postup výroby popsat – je to prakticky, jakoby jste šili polštář/kvádr z kusů papíru (ovšem s tím rozdílem, že zde šijete na líc k sobě, protože papír je moc tuhý na to, aby se jako látka obracel).

Náhodný návod:

1. Nakreslíte a vystřihnete si motiv, co má piňatu zdobit. Pozor - stejně jako při šití oblečení, počítáte s přídavky na švy nebo-li švovými přídavk.y. Čím kulatější piňata je, tím snáze se šíje. Zvolte si, co nejjednodušší tvar, ušetříte si nervy ;)

2. Máte připravené dvě malby, spojovací pruh dostatečně dlouhý na obvod celé piňaty. Čas si vzít jeden zobrázků a pomalu začit přišívat okraje obrázku a spojovací pruh. Ano, krásně přiznejte všechny stehy a dejte si zálěežet. Já tu prosím sešívala oranžovou nití xD Protože jí má hodně a je pevná.
Nezapomeňte, že šijete papír, utahujte pořádně, ale rozumně xD Papír se na rozdíl od látky můžepři šití trhat ;) Jeden z důvodů, proč jsme řešili pevnost papíru.
POZOR na jednu důležitou věc -  už v tomto kroku si doporučuju rozmyslet, jak piňatu zavěsíte. Já tentokrát místo provázku v jednom místě, udělala se stužky takové uši, které jsem do piňaty zašila. O to delší dobu pak piňata visí, jinak si ji srazíte na zem, enb se ukotvení utrhne. (doporučuju mrknout nap poslední obrázek, protože toto avěšení nám docela vydrželo) 
 
 
Jak vypapdá přišitá jedna stěna, vidíte na obrázku výše. V tomto okamžiku stačí už přišít jen tu druhou a nechat si menší otvor na krok třetí -> samotné plnění piňaty.

3. ČÍm piňatu naplnit? To je ale úplně na vás. Jen myslete na to, že vámi ušítá "papírová" taška má nějakou nosnost xD A že ty věci budou padat na zem. Takže žádné knihy nedoporučuji (možná tenké paparbacky, ale zase knihou házet nechcete...). Já plnila čokoládovými bonbony, poukazy a žabkama. Protože žabky k Mao mao a Japonsku patří xD


4. Poslední krok už znmaneá předávku dárku a následné zmlácení piňaty. Užijte si to! Je to sranda :D A myslete na tento krok při vytváření ilustrace xD Ano, nejspíš bude minimálně její jedna strana zničenáa xD

Níže mám pro vás ještě hezký video obsah... stačí jen rozkliknout ;) 

PIňata v 3D prostoru

Destrukční video aneb jak tato piňata umřela 

 

 

Doufám, že si užíváte prázdniny, ať už máte volno anebo chodíte do práce, vyrábíte jako o život a kocháte se krásnými západy slunce :)

 Na co se o prázdninách nejvíc těšíte? Kam vyrazíte?

 

Tipy na další spektakulární dárky:

 

 

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Bez komentáře jsou mí čtenáři jako vzduch...dáš mi vědět, že jsi tu byl?